Tradycja trwa. Konkurs szopek krakowskich.

Co roku, jak zawsze od powojennego wznowienia konkursu szopek krakowskich na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza, w pierwszy czwartek grudnia krakowscy szopkarze wystawiają swoje dzieła, które po prezentacji trafiają na wystawę w Muzeum Historycznym m. Krakowa, które jest organizatorem konkursu[1]. Nieustannie cieszy się on popularnością wśród twórców i oglądających. Publika dopisuje; Szopki przynoszą profesjonalni szopkarze, amatorzy, dzieci szkolne i przedszkolne, harcerze, niepełnosprawne pensjonariuszki domu opieki (w konkursie rozróżniane są różne kategorie)[2].

Ale czy w trzymającym się silnie swoich tradycji Krakowie możliwe jest „nowe”? Otóż tak. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się wykonawczyni szopki krakowskiej z Warszawy z szopką w kolorach złota i fioletu, ze śląskimi akcentami (autorka pochodzi ze Śląska, a studiowała w Krakowie i nieustannie darzy to miasto miłością). Wystawiała się także szopka z Zagłębia Lubelskiego z napisem „Lublin pozdrawia Kraków”. W tematyce „aktualności” komentowano kanonizację Jana Pawła II – uznano to za najważniejsze wydarzenie mijającego roku, stąd w wielu dziełach postać Papieża.

A same szopki powstają już nie tylko z użyciem błyszczącego staniolu, ale i ze słomy, makaronu, masy papierowej, z użyciem bombek – z tego co najbliższe. Jak usłyszałam od jednego z uczestników „Szopka jest taka, jakie jest życie”. Różne są życia twórców, a więc i baaardzo różne szopki.

W tym roku szopkarstwo krakowskie zostało także docenione poprzez wpis na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.[3]

 

[1] http://www.mhk.pl/wystawy/konkurs-szopek-krakowskich-i-wystawa-pokonkursowa

[2] http://www.mhk.pl/aktualnosci/ogloszenie-zwyciezcow-72-konkursu-szopek-krakowskich-i-uroczyste-otwarcie-pokonkursowej-wystawy-szopek-krakowskich

[3] http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2465

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s