Kilka słów wstępu o projekcie „Etnografia Karpat”

Polska, Grojcowianie, [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Inicjatywa GLAM-Wiki to współpraca największej encyklopedii internetowej – Wikipedii – z instytucjami kultury z całego świata. Anglojęzyczny skrót GLAM oznacza „Galleries, Libraries, Archives and Museums”, ale w projektach GLAM-Wiki biorą udział także instytucje publiczne, a nawet ogrody botaniczne i zoologiczne. Współpraca z Wikipedią pozwala w łatwy i nowoczesny sposób dzielić się swoimi zbiorami, materiałami oraz zebranymi informacjami z ludźmi na całym świecie – do projektu z chęcią dołączyło więc Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Wspólnie z Wikipedystami pracownicy muzeum dokumentują dziedzictwo etnograficzne niezwykłego regionu karpackiego.

Łuk Karpat zahacza o południowo-wschodnią Polskę, Ukrainę, Słowację, Czechy oraz Rumunię. Tworzy region o zróżnicowanym i bogatym folklorze oraz unikatowej na skalę światową tradycji rękodzieła artystycznego. Choć dzielą go granice państw, region karpacki posiada wspólną historię, którą dzielą zamieszkujące go narody.

Finansowany przez Wikimedia Foundation projekt „Etnografia Karpat” ma na celu zebranie bibliografii, materiałów źródłowych i audiowizualnych, a także zdjęć, których część prezentujemy poniżej. Będą one udostępnione w serwisie Wikimedia Commons.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: http://bit.ly/2vbq7rB

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s